Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy
2019-12-11
Światowe ceny gruntów rolnych rosły o 12 proc. rocznie w ciągu ostatnich 16 lat

W Europie Zachodniej cena gruntów wzrosła w tym okresie o prawie 6 procent - rumuńskie obszary rolnicze odnotowały skok cen o 40 procent. Regiony o najwyższych wzrostach cen to Europa Wschodnia i Ameryka Południowa. Największą część wzrostu wartości przypisano pięciu latom między 2002 a 2007 rokiem. W tym okresie cena ziemi rolnej rosła o 28 procent rocznie. W ciągu następnych pięciu lat wzrost cen osłabł do prawie 11 procent rocznie.
Ostatnio wzrost cen gruntów znacznie zwolnił. Savillis informuje, że po kryzysie bankowym w 2008 r. Globalna inflacja rolna spadła do nieco poniżej 1 procenta.

Jednak wzrost różni się znacznie w poszczególnych krajach i zależy od wielu czynników. Według Savills wartości gruntów ornych w dłuższej perspektywie przewyższały wartość towarów, a inwestorzy zabezpieczają się przed inflacją w czasach recesji.

Biorąc pod uwagę rosnącą populację na świecie i nową pilną potrzebę zmian klimatu w niektórych krajach rozwiniętych, długoterminowe znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego raczej nie zmniejszy się. Z tego powodu analitycy na całym świecie oczekują dalszego wzrostu popytu na produktywne pola uprawne.

W Europie Zachodniej, po okresie silnego wzrostu cen gruntów rolnych, ceny gruntów spadły w ciągu ostatnich pięciu lat. Jedynym wyjątkiem są Niemcy - z rocznym wzrostem cen o 5,4 procent. Największy spadek cen odnotowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii (-3,0 proc.), następnie w Danii (-2,9 proc.) i Francji (-1,5 proc.).

Niemniej jednak Savills nadal ocenia potencjał cenowy w Europie Zachodniej - jako pozytywny. Powodem jest solidna infrastruktura i dobra sieć transportowa, a także dobry dostęp do gospodarstw i rynków. Ponadto istnieje mniejsze ryzyko polityczne i mniej ograniczeń w inwestycjach zagranicznych w grunty rolne.

Jednak zwroty dla potencjalnych inwestorów lub kupujących są niższe i istnieje mniejszy potencjał „maksymalizacji zysków”, ponieważ systemy rolnicze są dobrze rozwinięte.

Węgry, Polska i Rumunia stosowały się do globalnego wzorca gwałtownie rosnących cen gruntów w 2000 roku, ale inflacja osłabła do średnio 5,6 procent w ciągu ostatnich pięciu lat, w porównaniu do średniego wzrostu cen gruntów o 17,6 procent w ostatnich 16 latach.

Względne ryzyko inwestycyjne w krajach Europy Wschodniej jest nieco wyższe niż w Europie Zachodniej. Zasady dotyczące zagranicznych inwestorów kupujących grunty rolne na Węgrzech są surowe, a nowe prawo w Polsce od 2016 r. ogranicza wielkość gospodarstw do 300 hektarów.

Według badań przeprowadzonych przez Parlament Europejski, około 40 procent gruntów rolnych w Rumunii jest obecnie własnością cudzoziemców. Istnieją przesłanki, że rumuński rząd zamierza ograniczyć przyszłe inwestycje w pola uprawne.

Cena ziemi uprawnej w Ameryce Północnej stale rośnie w ciągu ostatnich 16 lat. Wzrost ten zwolnił w ciągu ostatnich pięciu lat. W Kanadzie zaobserwowano średni roczny wzrost cen gruntów rolnych o 9,2 procent w ciągu ostatnich 16 lat i wzrost o 2,4 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.

W USA ceny gruntów rolnych wzrosły o 6,1 procent w ciągu ostatnich 16 lat i o 1,6 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednak według Savills, USA i Kanada mają wysoką ocenę inwestycyjną i dobre możliwości uprawy. W Kanadzie istnieją pewne ograniczenia dotyczące zagranicznych nabywców gruntów ornych, a w niektórych stanach USA obowiązują przepisy zabraniające posiadania lub użytkowania gruntów rolnych przez cudzoziemców.

Wyniki Global Farmland Index za 2019 r. pokazują, że ograniczenia inwestycji zagranicznych w ziemię uprawną odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu się cen ziemi. Chociaż zdaniem analityków popyt pozostaje wysoki, to nowe regulacje środowiskowe i społeczne wpływają na inwestycje.

Inwestorzy pracujący już na rynku gruntów rolnych mogą skupić się na rynkach alternatywnych lub rozwiązać problemy bezpieczeństwa żywności, w tym nowoczesne technologie rolnicze.

Savills podejrzewa, że ​​zapotrzebowanie na zasoby rolne, zmiany nawyków żywieniowych, ilość marnowanej żywności oraz pilna potrzeba zmiany zarządzania środowiskiem również wskazują na zmiany na rynkach rolnych.

Źródło: JK farmer.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Lubelska Izba Rolnicza o spadku cen jabłek: To zmowa cenowa!
-Zbiory brzoskwiń i nektarynek w UE spadły o 15 proc.
-Malinowo nie jest
-Nawet 500 zł kary za niewywiązywane się z obowiązku segregacji i wywozu śmieci
-Pakiet osłonowy przed wpływem koronawirusa dla rolników niepotrzebny?
-Czy koronawirus mocno zainfekował polską gospodarkę?
-Formalnie rzecz biorąc
-Chiny wyprzedzą Brazylię i UE w produkcji drobiu?
-Wielkopolscy rolnicy szykują się na najgorsze
-Światowe ceny gruntów rolnych rosły o 12 proc. rocznie w ciągu ostatnich 16 lat
-Ceny ziarna zbóż nieznacznie wzrosły
-Podatek rolny w górę
-Eksperci: Raport na temat kasz nie wpłynie na decyzje zakupowe konsumentów
-ARiMR nie wie, ile zaliczek zapłaci


 
Archiwum
- Wrzesień 2021
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.