Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy
2020-02-24
Czy koronawirus mocno zainfekował polską gospodarkę?

Czy koronawirus mocno zainfekował polską gospodarkę?
Różnorodne kryzysy na świecie pokazują bardzo wyraźnie, że gospodarka globalna jest systemem naczyń połączonych. Zawirowania w jednym kraju szybko przekładają się na problemy w innych. Wybuch epidemii koronawirusa Covit 19 jest, niestety, dobrym tego przykładem. Czy wirus z Chin mocno zainfekował polską gospodarkę, w tym sektor rolno-spożywczy?
Światowa gospodarka odczuwa skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa Covit 19. - Wybuch epidemii koronawirusa, poza ewidentnym wpływem na Chiny, oddziałuje również na resztę świata. Recesja w sektorze produkcji i handlu będzie się prawdopodobnie utrzymywać, z wstrząsem handlowym wynoszącym 26 mld USD tygodniowo z powodu blokady w Chinach i globalnym wzrostem, ledwo utrzymującym się na poziomie 2% w I kw. 2020 r. - oceniają eksperci z firmy Euler Hermes.

Euler Hermes skorygował w dół prognozę wzrostu handlu globalnego na 2020 r. o -0.5 p.p. do +1.3%. Najbardziej zagrożone są Hongkong, USA, Japonia, Korea Południowa i Niemcy.

Efekt domina dosięga też rynek unijny. Komisja Europejska szacuje, że czas trwania epidemii i wprowadzone środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, stanowią kluczowe ryzyko dla unijnej gospodarki. - Im dłużej trwa epidemia, tym większe jest prawdopodobieństwo efektu domina na nastroje gospodarcze i globalne warunki finansowania - prognozuje KE.

Europejski sektor napojów alkoholowych
Wśród wielu sektorów dotkniętych problemami wywołanymi przez epidemię wirusa, znajduje się również branża rolno-spożywcza. Ernesto Bisagno, starszy analityk kredytowy Moody’s Investors Service uważa, że epidemia koronawirusa może mieć negatywny wpływ pod względem ocen kredytowych dla europejskiego sektora napojów alkoholowych, w tym takich firm jak Remy Cointreau, Pernod Ricard i Diageo.

- Moody's spodziewa się, że spożycie alkoholu w Chinach spadnie z powodu ograniczeń w podróżach i środków kwarantanny stosowanych w celu powstrzymania infekcji. Jeśli wirus miałby podobny przebieg jak wybuch ciężkiego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003 roku, to spadek zysków firm może być znaczący, ale prawdopodobnie krótkotrwały – mówi Ernesto Bisagno.

Według Euromonitora Chiny odpowiadają za 26 proc. całkowitego światowego rynku napojów alkoholowych pod względem wolumenu.

Agencja Moody’s spodziewa się też możliwego zachwiania w wynikach producentów piwa takich jak Carlsberg Group. - Istnieje ryzyko redukcji naszych prognoz dla wyników finansowych Carlsberg Group – z powodu wybuchu koronowirusa w Chinach, gdzie Carlsberg generuje około 12 proc. swoich całkowitych przychodów, podczas gry cały region Azji odpowiada za około 28 proc. przychodów grupy Carlsberg - mówi Ernesto Bisagno.
- Chociaż koronawirus prawdopodobnie ograniczy spożycie alkoholu w Chinach, spodziewamy się, że ilość wypijanego piwa spadnie mniej niż alkoholi spirytusowych z powodu odmiennych nawyków konsumpcyjnych (piwo jest spożywane częściej I bardziej regularnie, podczas gdy napoje alkoholowe są bardziej popularne podczas uroczystości) oraz odrębnych kanałów dystrybucji (np. sprzedaż w sklepach bezcłowych, która spadnie najbardziej, dotyczy głównie alkoholi spirytusowych) - mówi Ernesto Bisagno z Moody’s Investors Service.

Nie należy przeceniać konsekwencji
Jak wygląda sytuacja na polskim rynku? Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczą, że chociaż epidemia koronawirusa ma wpływ na chińską, a w konsekwencji na światową gospodarkę, to jednak - jeśli sytuacja zostanie opanowana w najbliższych 1-2 miesiącach - jej konsekwencji nie należy przeceniać.

- Z powodu koronawirusa można oczekiwać zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2020 r. o około 0,02 pkt. proc. – wyliczyli eksperci PIE.

- Polska znajdzie się w gronie krajów UE w relatywnie niewielkim stopniu dotkniętych osłabieniem chińskiej gospodarki. Najbardziej może ucierpieć gospodarka niemiecka, jednak nawet w jej przypadku spadek tempa wzrostu PKB nie powinien być większy niż o 0,06 pkt. proc. Wśród krajów unijnych Niemcy mają najsilniejsze powiązania handlowo-inwestycyjne z gospodarką chińską. Negatywne skutki epidemii koronawirusa odczuć może także Irlandia, Holandia i Dania, a także pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej - informują eksperci w Tygodniku Gospodarczym PIE.

W Polsce skutki spadku popytu w Chinach mogą być najbardziej odczuwalne w produkcji metali oraz transporcie lotniczym.

- Oszacowane skutki epidemii koronawirusa w Chinach dla polskiej gospodarki wydają się być prawie niezauważalne. O skali wpływu tej epidemii na gospodarkę Chin, a w konsekwencji na gospodarkę światową, zdecyduje dalszy rozwój wydarzeń. W sytuacji przedłużających się zakłóceń w gospodarce chińskiej, wskutek dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, przyjęcie założenia o spadku PKB Chin z tego tytułu o 1 pkt. proc. w ujęciu rocznym może okazać się niewystarczające. Im bardziej chińska gospodarka spowolni, tym bardziej odczuje to gospodarka światowa - podsumowują eksperci PIE.
Przejściowe problemy z powodu koronawirusa mieli mleczarze, w tym firmy z polski. W pierwszej połowie lutego eksporterzy produktów mleczarskich do Chin zaczęli odczuwać zawirowania spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa, m.in. z powodu wydłużenia wolnego okresu od pracy, który przysługuje Chińczykom z okazji święta Chińskiego Nowego Roku.

Bartosz Grochal, rzecznik prasowy SM Mlekpol mówił naszej redakcji, że były problemy z odbiorem produktów wysyłanych do Chin. Kontenery stały w porcie dwa tygodnie i nie były rozładowywane. A w przypadku SM Mlekpol aż 30 proc. artykułów sprzedawanych na rynku pozaunijnym trafia właśnie do Chin. Głównie jest to mleko UHT Łaciate, które jest tam rozpoznawalną marką.

Szymon Makoś, kierownik działu eksportu OSM w Łowiczu również sygnalizował problem ze zbyt długim postojem kontenerow. OSM w Łowiczu wysyła do Chin głównie mleko UHT oraz serwatkę.

- Z niepokojem obserwujemy także ten ekonomiczny aspekt wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówiła Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka. - Mam nadzieję, że wszystkie nasze działania związane z targami, które mają się odbyć w kwietniu i maju, będą mogły zostać zrealizowane, a sytuacja z koronawirusem nie wpłynie negatywnie na liczbę uczestników.

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej. Eksport do Chin w ostatnich latach systematycznie rósł. Tylko w pierwszych trzech kwartałach minionego roku wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski do Chin wyniosła 58 mln EUR i była o ponad połowę większa niż w analogicznym okresie 2018 r. (była o 16% większa niż w całym 2018 r.). Najważniejszą, pod względem wartości, grupą produktów wysyłanych do Chin było mleko i śmietana płynne, które stanowiły 55% całkowitej wartości eksportu produktów mleczarskich.

Przejściowy charakter
Jaki może być dalszy rozwój sytuacji? Wszystko zależy od tego, na ile uda się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa oraz jak szybko epidemia wygaśnie.

Piotr Dmitrowski z Biura Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego uważa, że w najbliższym czasie koronawirus może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw, ponieważ epidemia wirusa dotknęła region Wuhan, który jest jednym z ważnych ośrodków logistycznych w Chinach. - Problemy z dostawą, rozładunkiem i przeładunkiem towarów będą przekładać się na straty polskich eksporterów produktów rolno-spożywczych. Niemniej w skali całej krajowej branży rolno-spożywczej problem nie będzie aż tak dotkliwy – tłumaczy.
- Chociaż eksport produktów rolnych do Państwa Środka notował wysoki wzrost w ostatnim roku, to chiński rynek nie jest kluczowy dla całej polskiej branży rolno-spożywczej i ma relatywnie niski udział w eksporcie ogółem - dodaje.

- Ponadto można zakładać, że problem ten ma przejściowy charakter i w perspektywie najbliższych kwartałów sytuacja powróci do normy, a Chiny w dalszym ciągu będą dla nas ważnym rynkiem - podsumowuje Piotr Dmitrowski.
Źródło: www.portalspozywczy.pl


Źródło: Agrobiznes

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Lubelska Izba Rolnicza o spadku cen jabłek: To zmowa cenowa!
-Zbiory brzoskwiń i nektarynek w UE spadły o 15 proc.
-Malinowo nie jest
-Nawet 500 zł kary za niewywiązywane się z obowiązku segregacji i wywozu śmieci
-Pakiet osłonowy przed wpływem koronawirusa dla rolników niepotrzebny?
-Czy koronawirus mocno zainfekował polską gospodarkę?
-Formalnie rzecz biorąc
-Chiny wyprzedzą Brazylię i UE w produkcji drobiu?
-Wielkopolscy rolnicy szykują się na najgorsze
-Światowe ceny gruntów rolnych rosły o 12 proc. rocznie w ciągu ostatnich 16 lat
-Ceny ziarna zbóż nieznacznie wzrosły
-Podatek rolny w górę
-Eksperci: Raport na temat kasz nie wpłynie na decyzje zakupowe konsumentów
-ARiMR nie wie, ile zaliczek zapłaci


 
Archiwum
- Wrzesień 2021
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.