Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Opracowania
www.netb.pl
2020-06-02
Eksperci nie mają złudzeń: Nie powstrzymamy ASF, przynajmniej na razie

Afrykański pomór świń (ASF) w tym roku zbierze jeszcze tragiczniejsze żniwo niż w 2019. Jeśli pandemia koronawirusa uśpiła czujność, eksperci pozbywają nas złudzeń: w cieniu walki z COVID-19 rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego wirusa jest nieubłagane.
SARS-CoV-2 to nie jedyny wirus siejącym spustoszenie w Europie. ASF jest znacznie „silniejszy”, ponieważ „może przetrwać w środowisku lub przetworzonym mięsie przez tygodnie, a nawet miesiące” zaznacza w rozmowie z magazynem „The Guardian” Dirk Pfeiffer, profesor nauk weterynaryjnych na Uniwersytecie w Hongkongu, ekspert ds. ASF. Wirus afrykańskiego pomoru świń choć jest niegroźny dla człowieka, wobec zwierząt jest bezlitosny: zabija prawie wszystkie zarażone świnie. Mimo że pojawił się ponad 100 lat temu, nadal nie opracowano skutecznej szczepionki.

W związku z pandemią COVID-19 eksperci obawiają się, czy kraje dotknięte ASF w wystarczającym stopniu skupiają się na powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa, dokładają wszelkich starań, by monitorować zasady bioasekuracji, a także, czy raportują o nowych ogniskach wśród trzody chlewnej lub nowych przypadkach u dzików.

Pandemia ASF
ASF to wirus, który od wielu lat stanowi problem producentów trzody. Kiedy dotarł do Chin jesienią 2018 roku nastąpił prawdziwy wybuch epidemii, a oficjalna liczba padłych świń, według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wyniosła 1,1 miliona w 2019 roku. Nieoficjalnie jednak w pierwszym roku epidemii poddano ubojowi prawie 200 mln świń. W lipcu ubiegłego roku Rabobank oszacował, że co najmniej 40% z 360 milionów świń w tym kraju mogło zostać poddanych ubojowi, a to 140 mln zwierząt. Szacunki holenderskiego banku potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

– Myślę, że można już mówić o pandemii – powiedział w rozmowie z „Guardianem” Timothée Vergne, profesor Krajowej Szkoły Weterynaryjnej w Tuluzie. Jak dodał, w związku z kryzysem spowodowanym wybuchem COVID-19, spodziewał się spadku doniesień o wybuchach epidemii ASF. Tymczasem liczba zgłoszonych nowych ognisk jest zdecydowanie wyższa od tego, co zostało odnotowane do końca maja 2019.

Eksperci obawiają się również o to, czy Chiny przekazują wszystkie dotychczasowe dane za rok 2020. Wątpliwości te potwierdza Wayne Johnson, weterynarz w firmie Enable Agricultural Technology Consulting, z siedzibą w Pekinie: – Przypadki ASF widzimy tu codziennie, prowincjom z kolei mówi się, żeby ich nie zgłaszały, zatem Chiny z pewnością nie raportują wszystkich przypadków występowania ASF - zaznacza.

Korzyści z ASF?
Chińska produkcja świń, stanowi prawie jedną czwartą światowej podaży wieprzowiny. Jako główny światowy importer i producent, po wybuchu epidemii ASF nastąpił w Chinach wzrost inflacji, ceny wieprzowiny w Chinach wzrosły o ponad 110%, a wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w grudniu 2019 r. o 4,5%.

Wspomniany już profesor Vergne wraz z innymi badaczami w 2017 roku na łamach magazynu „Veterinary Record” ostrzegał przed globalnymi skutkami przedostania się wirusa ASF do chińskiej populacji świń. Jak zauważa, Chiny przeszły od masowego ubijania świń w początkowej fazie do „życia” z tą chorobą, a wręcz czerpania ogromnych korzyści finansowych z wysokich cen wieprzowiny, zwłaszcza przez największych krajowych producentów. W styczniu 2020 roku ceny wieprzowiny były o 116 proc. wyższe niż przed rokiem. Obecnie rząd próbuje walczyć z deficytem wieprzowiny poprzez wprowadzone od września 2019 r. aukcje. Działania te mają na celu ratowanie krajowego rynku trzody, ponieważ od zeszłego roku obserwuje się gwałtowny wzrost cen wieprzowiny i prosiąt. – Celem chińskiego rządu jest nie tylko reanimacja chińskiej produkcji świń, lecz także globalne stymulowanie zmiany cen wieprzowiny – ocenił z kolei Jacek Strzelecki w rozmowie z naszym portalem.
Zyski największych chińskich graczy, takich jak WH Group, Wens i Muyuan, nadal rosną, ale żadna z firm nie chciała udzielić komentarza „Guardianowi” na temat wdrożonych zasad bioasekuracji.

Niepewność w branży
Wśród światowych producentów trzody chlewnej rosną obawy. Uważają oni, że niekontrolowane ogniska w Azji i Europie Środkowo-Wschodniej (niestety mowa tu także o Polsce), to chorobowy rozsadnik. Spodziewają się, że dotarcie wirusa do USA i pozostałych europejskich krajów jest nieuniknione. – Od granicy polsko-niemieckiej ASF dzieli zaledwie 10 km, a przypadki wśród dzików są nadal zgłaszane w wielu krajach Europy, Azji i Afryki. Wirus ten kilka dni temu został po raz pierwszy zgłoszony w Indiach.
W Polsce, ku zdziwieniu branży, pierwsze w tym roku ognisko ASF potwierdzono już w marcu. Do tej pory w Polsce nie notowano ognisk tak wcześnie, a rozwój epidemii następował wraz z cieplejszymi porami roku. Dodatkowo ze względu na pandemię COVID-19 polowania na dziki zostały ograniczone do minimum. Eksperci spodziewają się zatem większej presji wirusa w środowisku, zwłaszcza, że nieubłaganie zbliżamy się do newralgicznego okresu letniego.

– Gdy międzynarodowe podróże powrócą do normalności, ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ponownie wzrośnie – zaznacza Zoe Davies z Brytyjskiego Stowarzyszenia Trzody Chlewnej (NPA).
Źródło: farmer.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Transport zwierząt pod lupą Parlamentu Europejskiego
-Zakaz stosowania granulowanego mocznika
-Do spraw praw zwierząt
-
-Względy lawendy
-Nowa pomoc klęskowa
-Owca plus
-Przekręty przy zatrudnianiu pracowników w branży mięsnej
-Ognisko ASF w kolejnym województwie
-Antybiotyki bez rejestru
-Pomoc suszowa dla utrzymujących stawy hodowlane – wnioski od środy
-Zakaz stosowania granulowanego mocznika
-Tönnies wstrzymuje ubój bydła w Bawarii
-Plan ratunkowy


 
Archiwum
- Lipiec 2020
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.